Różne konstrukcje drzwi wewnętrznych
Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje konstrukcji drzwi wewnętrznych: drzwi płytowe oraz płycinowe (ramowe, ramiakowe).
Drzwi płytowe charakteryzują się jednolitą, gładką powierzchnią. Wykonywane są na dwa różne sposoby: bądź z jednolitej płyty o gładkiej strukturze, lub też z ramy obiegającej obwód skrzydła, która może być wykonana z klejonego drewna lub MDF. w środku której znajduje się wypełnienie – często w formie plastra miodu lub płyty wiórowej, co przekłada się na zwiększenie stabilności drzwi oraz poprawę ich właściwości izolacyjnych, zarówno pod względem dźwięku, jak i ciepła. Zewnętrzne warstwy stanowią płyty MDF, które są obustronnie pokryte ozdobną folią, okleiną bądź lakierem. Drzwi wewnętrzne wykonane z płyty nie muszą być oczywiście całkowicie gładkie – bez problemu znajdziesz produkty z oszkleniami, tłoczeniami czy też różnego rodzaju aplikacjami.
Drzwi ramowe z kolei wyróżniają się konstrukcją składającą się z ramy – zestawu dwóch pionowych i dwóch poziomych belek, które tworzą szkielet drzwi. Środek takiego szkieletu może być wypełniony grubymi poprzeczkami, płytami MDF, a często również szkłem, co nadaje im unikalny wygląd. Dostępne są również inne ciekawe wypełnienia, jak lustro czy tablica kredowa. Drzwi ramowe są znane z wzmocnionej wytrzymałości i stanowią doskonałe rozwiązanie nie tylko dla nowoczesnych, ale i dla tradycyjnie urządzonych przestrzeni dzięki swojemu uniwersalnemu designowi.
Wybierając drzwi do swojego domu lub mieszkania, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd zewnętrzny, ale także na konstrukcję i rodzaj wypełnienia, ponieważ to one w dużym stopniu decydują o funkcjonalności, trwałości i sposobie użytkowania drzwi na co dzień. Dopasowanie drzwi do specyfiki pomieszczenia nie tylko podniesie komfort użytkowania, ale także pomoże w utrzymaniu odpowiedniego klimatu wewnątrz, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom prywatności i bezpieczeństwa.